276404-2019 - ResultatSverige-Göteborg: Ombyggnadsarbete
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ombyggnation Hus D & Zenit - Campus Linköping
Referensnummer: 19/2
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45262700 Ombyggnadsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Akademiska Hus har för avsikt att bygga om lokalerna i Hus Zenit. Total om-byggnadsyta ca 2000 m2. Hus Zenit är byggt 1998.
Syftet med ombyggnationen är att tillskapa lokaler för ett samverkanshus mel-lan Universitet och Näringsliv.
Samt för avsikt att även bbygga om lokalerna i Hus D åt Linköpings Universitet. Total om-byggnadsyta ca 5950 kvm. I ombyggnaden tillskapas nya kontorslokaler åt universitetets IT-avdelning, kommunikationsavdelning samt fastighetsavdelning.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45213150 Byggnation av kontorsbyggnad, 45214400 Bygg- och anläggningsarbeten: universitetsbyggnader, 45232300 Uppförande och tillhörande arbeten för telefon- och kommunikationsledningar, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45332400 Montering av sanitetsgods och rör, 45343000 Installation av brandskydd, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen