276445-2022 - ResultatSverige-Tierp: Diverse livsmedel
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedel
Referensnummer: 2021-81
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15800000 Diverse livsmedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Tierps kommun ska tillsammans med Knivsta, Östhammar och Heby upphandla huvudgrossist för livsmedel.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
03142500 Ägg, 03220000 Grönsaker, frukt och nötter, 03311000 Fisk, 15110000 Kött, 15112130 Kyckling, 15130000 Köttvaror, 15131400 Varor av fläskkött, 15131700 Köttprodukter, 15332270 Fruktpuréer, 15411000 Animaliska eller vegetabiliska oljor, 15500000 Mejeriprodukter, 15555100 Glass, 15811000 Brödprodukter, 15812100 Bakverk, 15872000 Örter och kryddor, 15872200 Kryddor, 15982100 Saft (koncentrerad fruktsaft)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen