276469-2020 - ResultatSverige-Landskrona: Grus, sand, krossad sten och ballast
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Grus och makadam
Referensnummer: KS 2020/476
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
14210000 Grus, sand, krossad sten och ballast
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser inköp och leverans av Grus, Makadam, jord och flis.
Föregående år var volymen 1 500 000 SEK. Anbudsgivaren kan betrakta detta som en vägledning för omfattningen. Staden lämnar ingen garanti för samma omfattning under avtalsperioden, utan omfattningen kan komma att förändras under denna period.
Avtalstiden är 1 år med möjlighet att förlänga 1 + 1 + 1 år. Startdatum för avtalet kan bli uppskjutet vid en eventuell överprövning och vid händelser som staden rimligen inte kunnat förutse. Den totala avtalstiden kommer att vara oförändrad.
Viss verksamhet som berör avtalsområdet kan bedrivas i egen regi. I sådana fall är ramavtalet att betrakta som ett komplement till den egna verksamheten.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
14213100 Makadam
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Maximal volym för ramavtalet är 18 000 000 SEK. När köp på detta avtal uppgått till maxvolymen upphör avtalet att gälla och en ny upphandling kommer att genomföras. Maxvolymen ska inte förväxlas med uppskattad omfattning för upphandlingen.
Maximal kvantitet som kan avropas på avtalet är:
Position
Produkt
Maximal kvantitet (ton)
1
Förstärkningslager Bergkross, 0‐45
12 000
2
Bergbärlager, 0‐90
9 000
3
Slitlager grus bergkross, 0‐16
14 400
4
Gångbanegrus bergkross, Rödaktig, 0‐8
16 500
5
Dräneringsgrus, Harpad, 0‐8
6
Makadam, 2-5
3 500
7
Makadam, 16‐32 bergkross
4 800
8
Stenmjöl, 0‐4
2 000
9
Sand, fallgrus 0‐4 (EU‐sand)
3 600
10
Murgrus (Sandlådegrus bakbar)
11
Kabelgrus, 0‐8
7 200
12
Fyllnadsgrus 0-125
6 000