Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Larmmottagning och trygghetsskapande tjänster.
Referensnummer: VON 2016-359
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 35121700 Larmsystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser trygghetsskapande tjänster inom äldreomsorgen och för personer med funktionsnedsättning i kommunen enligt följande uppdrag:
1) Tjänsteköp av larmenheter för trygghetslarm samt tillbehör/sensorer och larmmottagning för kunder i ordinärt boende.
2) Tjänsteköp av internt trygghetslarm samt tillbehör/sensorer för kunder i särskilt boende enligt SoL samt i bostad med särskild service enligt LSS.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas föralla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del 1: Larmmottagning och tygghetsskapande tjänster – Ordinärt boende
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 35121700 Larmsystem, 45312000 Installation av larmsystem och antenner, 79711000 Larmövervakningstjänster, 79714000 Övervakningstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Del 2: Trygghetsskapande tjänster – Särskilt boende
Del nr: 2