Ytterligare upplysningar kan erhållas från ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
RFI Ambulanshelikopter
Referensnummer: K 2021-4986
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 60424120 Uthyrning av helikoptrar med besättning
II.1.4.
Kort beskrivning
Karolinska efterfrågar information angående ambulanshelikopter.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 34114121 Ambulanser, 60400000 Flygtransport, 60424000 Uthyrning av utrustning för lufttransport med besättning, 60424120 Uthyrning av helikoptrar med besättning, 85143000 Ambulanstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Karolinska Universitetssjukhuset söker information om möjligheter till lösningar för ambulanshelikoptertjänst.
Syftet är också att öka kunskapen inför kravställande vid en eventuell upphandling. Detta är således inte en upphandling. Karolinska Universitetssjukhuset kan inte ge någon ekonomisk ersättning till de som svarar på denna RFI.