Ytterligare upplysningar kan erhållas från ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
RFI - Hyra av liftar
Referensnummer: 21/129
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 50531500 Reparation och underhåll av lyftkranar
II.1.4.
Kort beskrivning
Malmö stad, har som ambition att genomföra en upphandling avseende hyra av liftar. Syftet med denna RFI är att öka vår kännedom om marknaden för att i slutänden kunna utforma ett tydligt, transparant och proportionerligt upphandlingsdokument som möter vår kravprofil. Detta är leverantörens tillfälle att lämna synpunkter som de anser är av vikt för att upphandlingen ska ha ett bra resultat för alla parter.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 14 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Hyra av liftar
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 42410000 Lyft- och hanteringsutrustning, 45500000 Uthyrning av maskiner och utrustning för bygg- och anläggningsarbete samt väg- och vattenbyggnad, med maskinskötare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Hyra av olika sorts liftar inklusive förare i förekommande fall.