276562-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Underhåll av gatubelysning
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Entreprenader för schakt och förläggning av elkabel och kanalisation
Referensnummer: 23/100
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50232100 Underhåll av gatubelysning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser rangordnat ramavtal och omfattar projektspecifika schaktarbeten och förläggning av elkabel och kanalisation i utförandeentreprenader i såväl stadsmiljö som på landsbygd.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45112000 Grävning och schaktning, 50232000 Underhåll av offentlig belysning och trafikljus
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Syfte
Syftet med upphandlingen är att säkra resurser för utbyggnad och underhåll på Beställarens el och belysningsnät i Östergötland och Katrineholm med omnejd på ett kostnadseffektivt sett. Det är av högsta vikt att arbetet genererar ett driftsäkert el och belysningsnät.
Omfattning
Uppskattad årsvolym är cirka ca 3 miljoner för Katrineholm och cirka 10 miljoner för Östergötland.
Takvolym för samtliga ramavtal under hela ramavtalsperioden inklusive eventuella förlängningar är 150 miljoner SEK. Volymerna är endast uppskattade vilket innebär att Beställaren garanterar därmed inte angivna volymer.
För enskilda projekt förbehåller sig Beställaren rätten att utföra separat upphandling.
Under avtalstiden kan förändringar komma att ske utifrån koncernbeslut, verksamhetsförändringar med mera som kan påverka behovet och volymen.