276566-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Parkeringstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Parkeringsövervakning
Referensnummer: FM2020-17380
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
63712400 Parkeringstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Försvarsmakten har behov av tjänster för parkeringsövervakning till skyddsobjekt i Stockholmsområdet.
Försvarsmaktens parkeringsyta i Stockholm består av cirka 150-200 parkeringsplatser på bevakat område.
Försvarsmakten efterfrågar behov av hyra av parkeringsautomater med tillhörande installation, service, drift och underhåll. Tjänster består av att kontrollera att hen som parkerar (”parkören”) har ett giltigt parkeringstillstånd/biljett, förebygga feluppställningar av fordon, ge god efterlevnad av de funktioner och bestämmelser som reglerar parkering på och runt Försvarsmaktens parkeringsplatser, så att tillgänglighet, framkomlighet och trafiksäkerhet tillgodoses. Vidare finns även behov av parkeringsskyltning på området och försäljning av parkeringsbiljetter via parkeringsautomater till Försvarsmaktens personal och besökare.
Mer information finns i upphandlingsdokumentationen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 2 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
63712400 Parkeringstjänster, 98351000 Parkeringsförvaltning, 98351100 Bilparkeringstjänster, 98351110 Tjänster utförda av parkeringsvakter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen