276628-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Möbler (inkl. kontorsmöbler), inredning, hushållsapparater (exkl. belysning) och rengöringsprodukter
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Möbler och inredning samt gardiner
Referensnummer: EUI 18 021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39000000 Möbler (inkl. kontorsmöbler), inredning, hushållsapparater (exkl. belysning) och rengöringsprodukter
II.1.4.
Kort beskrivning
Möbler och inredning
Del 1 Möbler och inredning
Kontorsmöbler (skrivbord, förvaringsmöbler, hyllsystem, klädkrokar, skrivtavla, anslagstavlor, skärmväggar, besöksbord, stolar, arbetsstolar)
Möbler för konferensrum (konferensbord, ståbord, konferensstolar, skrivtavla)
Möbler för gemensamma utrymmen såsom lunchrum, receptioner m.m. (matbord, stolar, ståbord, soffbord, fåtöljer, soffor, förvaring)
Möbler för arkiv
Snickeriarbeten i samband med speciallösningar
Möbler för lärosalar (bord, stolar, tavelställ/hisstavla, kateder)
Arbetsplatsbelysning (lös armatur)
Del 2 Gardiner
Gardiner (gardiner, mörkläggningsgardiner, solavskärmning för inomhusbruk av olika slag, gardinsömnad, måttagning, uppsättning)
Lärosätena har inköpspolicys som innebär att ramavtal alltid ska nyttjas.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
39515000 Gardiner, draperier, gardinkappor och rullgardiner
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Om upphandlingen
Syftet med upphandlingen är att teckna ramavtal med leverantörer som under avtalstiden kan tillgodose köparens behov av ett brett, djupt och varierat sortiment inom respektive del.