276646-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Inbyggda lyftanordningar
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fordonslyftar
Referensnummer: 17FMV7984
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
42413100 Inbyggda lyftanordningar
II.1.4.
Kort beskrivning
FMV bedriver verksamhet inom ett antal olika arbetsområden, där förråd, service och verkstäder, FSV, är ett av dem. Inom FSV återfinns fordons-lyftar inom områden verkstäder och besiktning. I verkstäder och inom besiktning utförs reparation, underhåll eller modifiering av Försvarsmaktens fordon.
Syftet med upphandlingen är att teckna ramavtal med maximalt tre (3) leverantörer, från vilka avropsberättigade ska kunna avropa fordons-lyftar på ett enkelt och effektivt sätt, vilket ska generera i tid- och kostnadsbesparingar samt möjliggöra anskaffning till fördelaktiga villkor.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 4 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
42413100 Inbyggda lyftanordningar, 42413200 Hydrauliska domkrafter, 42413300 Pneumatiska domkrafter, 42413400 Mekaniska domkrafter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen