276657-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Alingsås: Rörledningar, ledningar, foderrör, rör och liknande föremål
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
VA-material
Referensnummer: 2018.191 KS VA-material
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
44160000 Rörledningar, ledningar, foderrör, rör och liknande föremål
II.1.4.
Kort beskrivning
Alingsås kommun inbjuder intresserade leverantörer till anbudsgivning avseende löpande leveranser av
VA-material enligt nedanstående instruktioner och bifogade handlingar.
Denna offentliga upphandling ska leda till ett ramavtal som tecknas med en (1) leverantör.
Uppskattad volym uppgår till 4,1 MSEK / år.
Upphandlingen omfattar det VA-material för anläggnings-/installationsarbeten, service-, reparations- och
Underhållsarbeten som används inom den kommunala VA-verksamheten. Materialet kommer löpande
Att avropas främst av Alingsås kommuns Tekniska förvaltning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 16 400 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
44162000 Rörsystem, 44162100 Rörledningsmaterial, 44162500 Rörledningar för dricksvatten, 44163000 Rörledningar och armatur, 44164000 Foderrör och rörledningar, 44165000 Slangar, stigrör och muffar, 44425000 Ringar, packningar, band, stavar och injekteringstätning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen