276674-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Anläggningsarbete – Ver 2 - Ombyggnation Hjultorps Avloppsreningsverk med partnering som samverkansform
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem - Meddelande om ändring
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelVer 2 - Ombyggnation Hjultorps Avloppsreningsverk med partnering som samverkansform
BeskrivningVårgårda Kommun skall genomföra en om- och tillbyggnad av Hjultorps avloppsreningsverk (ARV). Renovering och utbyggnation av Hjultorps avloppsreningsverk är nödvändig i och med en tilltagande belastning och framtida krav på kväverening, samt för att dagens verk är ålderstiget. Reningsverket ska byggs ut med en ny mekanisk rening och försedimentering samt en ny biologisk rening. Kapaciteten på slambehandling och lagring ska ökas rejält.
Intern identifierare26/18
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
Ytterligare klassificering (cpv): 45232421 Reningsverk, 45252000 Bygg- och anläggningsarbeten: avlopps- och vattenreningsverk och avfallsförbränningsanläggningar, 45252120 Byggnation av anläggning för behandling av vatten, 45262700 Ombyggnadsarbete, 45262800 Ut- och tillbyggnadsarbeten, 45454000 Ombyggnadstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000