276696-2017 - PlaneringSverige-Strängnäs: Arkitekttjänster
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Domkyrkoberget, Strängnäs.
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71200000 Arkitekttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Strängnäs domkyrkoförsamling med Aspö kommer i september att bjuda in till en projekttävling i 2 steg för domkyrkan och dess omgivning. Tävlingen genomförs i 2 steg där första steget är idéinriktat och öppet för alla arkitekter. Andra steget är en projekttävling mellan de 5 bästa förslagsställarna som juryn väljer ut från steg ett. Arrangörens avsikt är att den arkitekt som vinner andra steget ska anlitas för att utveckla sitt projekt till genomförande. Tävlingsförslagen ska ha ett helhetsperspektiv på Domkyrkoberget och uppgiften består av att gestalta en samlande, funktionell och hållbar märkesbyggnad med hög arkitektonisk kvalitet. I uppgiften ingår även utformning av de omgivande platserna och användningen av de befintliga byggnaderna.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71210000 Arkitektoniska konsulttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Strängnäs domkyrka har en särställning bland landets domkyrkor som den bäst bevarade medeltidskyrkan i Sverige. Domkyrkan är en levande kyrka som samlar både stiftet och församlingen och som har en potential att bli en nod för hela Strängnäs och den vidare regionen.
Strängnäs domkyrkoförsamling med Aspö kommer i september att bjuda in till en projekttävling i 2 steg för domkyrkan och dess omgivning. Tävlingen genomförs i 2 steg där första steget är idéinriktat och öppet för alla arkitekter. Andra steget är en projekttävling mellan de 5 bästa förslagsställarna som juryn väljer ut från steg ett. Arrangörens avsikt är att den arkitekt som vinner andra steget ska anlitas för att utveckla sitt projekt till genomförande. Tävlingsförslagen ska ha ett helhetsperspektiv på Domkyrkoberget och uppgiften består av att gestalta en samlande, funktionell och hållbar märkesbyggnad med hög arkitektonisk kvalitet. I uppgiften ingår även utformning av de omgivande platserna och användningen av de befintliga byggnaderna. Förslagen kommer att bedömas av en jury utifrån en helhetsbedömning av följande bedömningskriterier:
— Arkitektonisk kvalitet och gestaltning;
— Funktion, organisation, logistik och tillgänglighet;
— Genomförbarhet och ekonomi;
— Utvecklingsbarhet;
— Hållbarhet utifrån ekonomi, förvaltning, miljö och sociala aspekter.
Tävlingen startar den 18 september och sista dag för inlämning av förslag till steg ett är 27.11.2017. Den totala summan för belöningar och tävlingsarvoden är 2 MSEK.
Tävlingsspråket är svenska. Tävlingen anordnas i enlighet med Lagen om offentlig upphandling (LOU) i samverkan med Sveriges Arkitekter.
Mer information och publicering av inbjudan och tävlingsprogram kommer i september på www.arkitekt.se och www.kommersannons.se/elite