276711-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Jönköping: Reparations- och underhållstjänster av motorfordon och tillhörande utrustning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bilservice och reparationer. Däckbyte och däckhotell
Referensnummer: 7.1.11-14087/2018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50110000 Reparations- och underhållstjänster av motorfordon och tillhörande utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser att täcka Distriktsveterinärernas behov av bilservice och reparationer samt däckservice, däckbyten och däckhotell till verksamhetens bilpark.
Distriktsveterinärernas verksamhet finns på 80 orter utspridda över hela Sverige och har idag lite fler än 200 bilar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
50112000 Reparation och underhåll av bilar, 50116500 Reparation av däck, inklusive montering och balansering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen är uppdelad i två delar, Bilservice och reparationer samt Däckbyte och däckhotell, där det går att lämna anbud på varje del för sig eller på båda delarna.