Typ av upphandlande myndighet Regionalt eller lokalt organ
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Mölndal Hällesåker etapp 2 - IP Only
Referensnummer: 21/37
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 50332000 Underhåll av telekommunikationsinfrastruktur
II.1.4.
Kort beskrivning
Avser byggnation av ett fiberprojekt i Lerum. Entreprenaden innefattar såväl schakt som installationsarbete. Det finns vid denna anbudsförfrågans utgång 67 HC i projektet, utöver dessa finns det ytterligare 42 HP.
I entreprenaden förekommer samförläggningar med kraftbolag. Entreprenören har samordningsansvar gentemot kraftbolaget och dennes entreprenörer.
Entreprenaden utgör ett bidragsprojekt.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45112000 Grävning och schaktning, 45231600 Anläggningsarbete för kommunikationsledningar, 45314000 Installation av telekommunikationsutrustning, 50332000 Underhåll av telekommunikationsinfrastruktur, 72400000 Internettjänster, 72410000 Leverantörstjänster, 72411000 Internetleverantörer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen