276773-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Elektriska hushållsapparater för livsmedel
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
SU FV-1660-18: Vitvaror och hushållsmaskiner 2019
Referensnummer: SU FV-1660-18
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39711000 Elektriska hushållsapparater för livsmedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Inbjudan till upphandling
Upphandlande myndighet, Stockholms universitet (SU), inbjuder leverantörer, i fortsättningen kallad Anbudsgivare/Leverantör, att inkomma med anbud avseende avtal för vitvaror och hushållsmaskiner.
SU upphandlar detta i eget namn och som ombud för Kungliga tekniska högskolan (KTH).
Upphandlande myndighet
Stockholms universitet
Omfattning
Denna upphandling avser de angivna lärosätenas samlade behov av vitvaror och hushållsmaskiner. Under 2017 har SU och KTH tillsammans köpt för cirka 700 000 SEK. Uppgiften lämnas enbart som information och innebär således ingen garanti för volym av material eller tjänster.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
39710000 Elektriska hushållsapparater, 39711000 Elektriska hushållsapparater för livsmedel, 39711100 Kylskåp och frysar, 39711110 Kylfrysar, 39711130 Kylskåp, 39711300 Elektrotermiska apparater, 39711310 Elektriska kaffebryggare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen