276797-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Bygg- och anläggningsarbeten: idrottsanläggningar – Ramavtal för nybyggnad av idrottshallar - totalentreprenader med strategisk samverkan
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelRamavtal för nybyggnad av idrottshallar - totalentreprenader med strategisk samverkan
BeskrivningRamavtal för nybyggnad av idrottshallar. Utförs som totalentreprenader med strategisk samverkan.
Intern identifierareFSK 2024/287
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45212200 Bygg- och anläggningsarbeten: idrottsanläggningar
Ytterligare klassificering (cpv): 45212220 Byggnation av idrottsanläggningar för flera idrottsgrenar, 45212221 Anläggningsarbete för anläggningar för idrottsplatser, 45212225 Byggnation av sporthall, 45212230 Byggnation av omklädningsrum
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareRamavtal för nybyggnad av idrottshallar - totalentreprenader med strategisk samverkan