276812-2018 - ResultatSverige-Stockholm: Datorer och datamateriel
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Datorer, surfplattor och datortillbehör
Referensnummer: 2.2-2648-2018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
30200000 Datorer och datamateriel
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling omfattar följande produkter:
— Bärbara datorer (konfiguration 1-4 i kravspecifikationen)
— Stationära datorer (konfiguration 5 i kravspecifikationen)
— Tunn klientdator (konfiguration 6 i kravspecifikationen)
— Surfplattor (konfiguration 7 i kravspecifikationen)
— Datortillbehör i form av bl.a. följande: mus (trådbunden och trådlös), ergonomiskt pekdon och ergonomiskt tangentbord, tangentbord (trådbundet och trådlöst), dataväska, strömadapter, hörlurar, headset, sekretessfilm, mobilskal, läsare för smarta kort, webbkamera, Skypeutrustning, USB-minnen, bildskärmar, dockningsstationer USB-C, kablar mellan dator och bildskärm, nätverkskabel och kabel till surfplatta.
De tjänster som ingår i upphandlingen är följande: återtagande av uttjänta produkter samt destruera data från hårddiskar.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen