2. Förfarande
Förfarande
Titel: För upprättande av förfrågningsunderlag för GC-vägar, v 1676 i Länghem och v 554 i Bollebygd
Beskrivning: UPPDATERING april: tider uppdateras och upphandlingens tidplan planerar att flyttas fram. Upphandlingen avser projektering för bygghandling med fast arvode till en utförandeentreprenad gällande två nya gång- och cykelvägar, inklusive kontraktsuppföljning i entreprenadskedet. 1) Väg 1676, sträckan väg 27 till Kryddvägen, Länghem, Tranemo kommun, sträckan är ca 2 km lång. 2) Väg 554, sträckan Ballasjövägen till cirkulationsplats Rävlandavägen, Bollebygd kommun inkl. passager vid cirkulationsplatsen Rävlandavägen/Hindåsvägen, sträckan är ca 1,2 km lång. Syftet med projektet är att öka trafiksäkerheten genom att anlägga två GC-vägar. Längs sträckorna saknas gång- och cykelväg och oskyddade trafikanter färdas på vägar som de upplever som trafikfarliga.
Intern identifierare: KOM-418049
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten
Ytterligare klassificering (cpv): 71311210 Konsulttjänster för vägar, 71311300 Konsulttjänster för infrastruktur
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: För upprättande av förfrågningsunderlag för GC-vägar, v 1676 i Länghem och v 554 i Bollebygd