276823-2018 - ResultatSverige-Göteborg: Utrustning för strykning och vikning av tvätt
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Mangellinje till Kriminalvårdens tvätteri i anstalten Skogome
Referensnummer: 2018-9059
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
42717000 Utrustning för strykning och vikning av tvätt
II.1.4.
Kort beskrivning
Kriminalvården avser att införskaffa en mangellinje till anstalten Skogomes tvätteri. Den utrustning som ska levereras och driftsättas är en inmatare, en mangel, en vikmaskin och en stacker.
Hela mangellinjen ska CE-märkas. I entreprenaden ingår också att demontera och bortforsla ett antal gamla maskiner.
Uppdraget är en totalentreprenad. Som standardvillkor gäller i första hand Montage 85 och ABT 06 i andra hand.
Information om upphandlingen
Beskrivning av upphandlingen
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
42710000 Textilmaskiner, 42717100 Utrustning för vikning av tvätt
II.2.4.