276846-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Västerås: Skogsavverkning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skogsförvaltning
Referensnummer: FN 2020/00138-2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
77210000 Skogsavverkning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser skogsförvaltning för två beställare, Västerås Stad och Geddeholm AB.
Efter genomförd upphandling kommer två stycken kontrakt att upprättas, ett för varje beställare, med innehåll enligt bifogat kontraktsförslag.
Västerås stads skogar omfattar ca 4 400 ha skogsmark varav 2 925 ha produktiv skogsmark, ca 504 ha skog i naturreservat samt ca 880 ha stadsdelskogar och närskogar.
Geddeholms AB’s skogar omfattar ca 835 ha, varav en stor del på sikt kommer att bebyggas/exploateras varefter bostadsnära skogsskötsel blir mer dominerande.
Virkesförråd utgör för Västerås stads skogar ca 490 000 m3sk, 168 m3sk/ha och för Geddeholms AB’ s skogar ca 122 000 m3sk, 146 m3sk/ha.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 2 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
77210000 Skogsavverkning, 77000000 Jordbruks-, skogsbruks-, trädgårds-, vattenbruks- och biodlingstjänster, 77200000 Skogstjänster, 77230000 Tjänster förknippade med skogsbruk
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen