276914-2019 - ResultatSverige-VÄSTERÅS: Hjullastare
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tre lastmaskiner
Referensnummer: 2018/1023-VKF-4502
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34144710 Hjullastare
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser inköp av tre stycken fabriksnya Midjestyrda Hjulastare. Hjullastarna kommer att användas för lastning av energiråvara, exempelvis grovavfall från hushåll och verksamheter, returträ, stadsnära GROT, resårmöbler, komprimering av material och rangering av containrar m.m. Hjulastarna kommer att användas i en dammig miljö. De kommer även att brukas på ett flertal platser och köras mellan dessa på allmänna vägar. Leveransen omfattar serviceavtal.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34144000 Motorfordon för särskilda syften
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen