Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Byggmateriel
Referensnummer: FM2019-12219
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 44000000 Konstruktioner och konstruktionsmaterial; konstruktionshjälpmedel (utom elutrustning)
II.1.4.
Kort beskrivning
Försvarsmakten köper regelbundet byggmateriel. Materielen används för att bygga och underhålla bland annat mål och stativ för skjutövning, för att bygga förvaringslösningar men kan även användas för andra ändamål bl.a. konstruktioner. Inköp sker lokalt till varje enskilt förband och/eller skjut- och övningsfält i hela Sverige. Försvarsmakten avsermed denna upphandling upphandla rangordnade ramavtal vars indelning beaseras på Försvarsmaktens regionsindelning. För Försvarsamkten är det viktigt att Leverantören har en geografisk närhet till förband och skjutfät med lokala byggvaruhus och tekniskt kunnande.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 22 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas föralla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Byggmateriel område Norr
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 44000000 Konstruktioner och konstruktionsmaterial; konstruktionshjälpmedel (utom elutrustning)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Byggmateriel område Mitt
Del nr: 2
Se annonserade upphandlingsdokument
Byggmateriel område Väst
Del nr: 3
Byggmateriel område Syd
Del nr: 4
Byggmateriel område Gotland
Del nr: 5