276947-2023 - ResultatSverige-Växjö: Inredningstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Inredningstjänster: inredningsarkitekt samt inredare
Referensnummer: KS 2022-00353
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79931000 Inredningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser auktoriserade inredningsarkitekter samt inredare med kortare erfarenhet med inriktning inom inredning till olika lokaler inom förskola, skola och andra tillhörande verksamheter såsom kontor och offentliga miljöer.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71200000 Arkitekttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser certifierade inredningsarkitekter samt inredare med kortare erfarenhet med inriktning inom inredning till olika lokaler inom förskola, skola och andra tillhörande verksamheter såsom kontor och offentliga miljöer.
Omfattning
Upphandlingen avser auktoriserade inredningsarkitekter samt inredare med kortare erfarenhet med inriktning inom inredning till olika lokaler inom förskola, skola och andra tillhörande verksamheter såsom kontor och offentliga miljöer. Uppdraget innebär att tillsammans med referens- och projektgrupper inom Växjö kommuns olika förvaltningar ta fram inredningsförslag avseende upphandlingar av lös inredning till de olika projekt som genomförs under den angivna avtalstiden enligt detta förfrågningsunderlag. Inredningsarkitekten kan även i vissa fall medverka vid projekteringen och vara behjälplig vid utformningen av rums layouterna vid nya byggprojekt.
Efterfrågad tjänst i denna upphandling innebär att antagna inredare/arkitekter kommer vara delaktiga i förnyade konkurrensutsättningar av Växjö kommuns antagna ramavtalsleverantörer.
Möjlighet till återbruk av möbler ska alltid övervägas som en del av inredning för så väl hållbarhet som att skapa en välkomnande miljö.
Beräknad volym och takvolym
Ramavtalets uppskattade värde under avtalstiden, inklusive eventuella förlängningar uppgår till 5 300 000 SEK. Några garanterade värden lämnas inte.
Det uppskattade volymen/värdet fördelas på deltagande myndigheter enligt nedan:
1) Växjö kommun, organisationsnummer; 212000-0662 : 5 200 000 SEK2) Växjö Fastighetsförvaltning AB (Vöfab), organisationsnummer; 556087-6038: 100 000 SEK
Upphandlingens maximala värde (takvolym) uppgår till 6 000 000 SEK.
Om omsättningen gemensamt för UM uppnår takvolymen eller detta förhållande förväntas inträffa inom en snar framtid har UM rätt att säga upp ramavtalet till omedelbart upphörande. En sådan uppsägning påverkar inte giltigheten av kontrakt som ingåtts med stöd av ramavtalet. Anbudsgivaren har inte rätt till ersättning, skadestånd eller liknande med anledning av en sådan uppsägning.