276973-2022 - PlaneringSverige-Stockholm: FoU-tjänster samt tillhörande konsulttjänster
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal rapportering av miljödata
Referensnummer: NV-07775-20
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
73000000 FoU-tjänster samt tillhörande konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Naturvårdsverket och HaV upphandlar kompetens från parter som i samarbete med myndigheterna kan uppfylla rapporteringsåtaganden.
I dagsläget rapporterar Naturvårdsverket och Havs- och Vattenmyndigheten om påverkan på miljön, vatten, avfall och omgivningsbuller enligt ett antal nationella och internationella regleringar och arbetar även kontinuerligt med att utveckla metoder för framtagande, sammanställning och kvalitetsgranskning av underlag till dessa.
Användarna av data och information om påverkan på miljön utgörs av en bred krets, både svenska centrala, regionala och lokala myndigheter liksom olika internationella organ såsom konventioner inom FN. I EU-sfären kan nämnas Europeiska Kommissionen, Europeiska miljöbyrån (EEA) och Eurostat. Därtill ges även allmänheten, näringslivet och andra konstellationer av intressenter tillgång till information på olika aggregationsnivåer.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: jaHögsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 4
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Rapporteringsåtaganden inom sakområde Avfall
Del nr: 2
Rapporteringsåtaganden inom sakområde Farliga ämnen
Del nr: 3
Rapporteringsåtaganden inom sakområde Luft och klimat
Del nr: 4
Rapporteringsåtaganden inom sakområde Vatten