276988-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Västerås: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Projektörer konsulttjänster inom värme och sanitet (VS)
Referensnummer: FN 2020/00189-2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal konsulttjänster inom värme och sanitet efter avrop.
Projektledning förstudie till utförandefasen överlämnande till beställare med samordning och utförande, framtagning av tekniska beskrivingar och ramhandlingar, upprättande av bygghandlingar, utredningar samt konsultativt stöd.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71300000 Ingenjörstjänster, 71315200 Byggkonsulttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen