276993-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Vårby: Tillhandahållande av programvara
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Verksamhetssystem
Referensnummer: Dnr 2021-001626
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72268000 Tillhandahållande av programvara
II.1.4.
Kort beskrivning
Inbjudan
Södertörns brandförsvarsförbund (Sbff) avser upphandla systemstöd för verksamhetsstyrning. Systemstödet ska inkludera målstyrning, uppföljning av ekonomi och ekonomiska rapporter, samt budget och prognos. Syftet är att mer tid ska kunna läggas på att analysera resultatet. Informationen ska finns på ledningsgruppsnivå, ner till respektive enhets nivå.
All information ska kunna visas som rapporter och resultat.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48400000 Programvara för affärstransaktioner och personliga affärer, 48440000 Programvara för finansiell analys och redovisning, 48441000 Programvara för finansiell analys, 48442000 Programvara för finansiella system, 48460000 Programvara för analys, forskning, matematik eller prognos, 48462000 Programvara för matematik eller prognos
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Södertörns brandförsvarsförbund (Sbff) avser upphandla ett Beslutsstödsystem (tillika system för verksamhetsstyrning) och användas i syfte att samla all information från Sbffs verksamhetssystem, genom uppsatta integrationer, avseende målstyrning, ekonomi, prognos och personal. Syftet är att mer tid ska kunna läggas på att analysera resultatet. Informationen ska finns på ledningsgruppsnivå, ner till respektive enhets nivå.
Södertörns brandförsvarsförbund (Sbff) inbjuder er att lämna anbud på upphandlingen verksamhetssystem enligt nedanstående instruktioner och bifogade handlingar.
Sbff söker ett systemstöd för verksamhetsstyrning och kvalitetsledning, budget som ska användas för att samla information från Sbffs verksamhetssystem, genom uppsatta integrationer, avseende målstyrning, ekonomi, prognos och personal. Syftet är att mer tid ska kunna läggas på att analysera resultatet. Informationen ska finns på ledningsgruppsnivå, ner till respektive enhetsnivå. Det ska vara möjligt att göra verksamhetsrapportering, internkontroll samt delårs- och årsredovisningar i systemet. Sbff efterfrågar en helhetslösning. med tillhörande konsulttjänster.
Underleverantörer
Anbudsgivaren ska redovisa om denne avser att använda sig av underleverantörer och i förekommande fall redovisa inom vilka delar underleverantör kan komma att bli aktuella samt vilka dessa underleverantörer är. Dessa underleverantörer omfattas av samma krav och villkor som anbudsgivaren.