277002-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Skellefteå: Taxitjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Verksamhetsresor med taxibilar, specialfordon och bussar i olika storlekar
Referensnummer: UH-2022-213
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60120000 Taxitjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser verksamhetsresor inom Skellefteå Kommun.
Skellefteå Kommun har behov av verksamhetsresor med taxibilar, specialfordon och bussar i olika storlekar.
Avtalet omfattar områdena:
·  Område 1 – Verksamhetsresor med taxi
·  Område 2 – Verksamhetsresor med specialfordon
·  Område 3 – Verksamhetsresor med mindre buss
·  Område 4 – Verksamhetsresor med större buss
Anbud kan lämnas för alla delområden eller enstaka. Upphandlingen är delad i områden och för respektive område kommer flera leverantörer antas, leverantörerna kommer rangordnas.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 12 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Område 1 - Verksamhetsresor med Taxi
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60120000 Taxitjänster, 34120000 Motorfordon för transport av tio personer eller fler, 34000000 Transportutrustning och transporthjälpmedel, 34121000 Bussar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Sannolik volym för avrop på avtalet baserad på uppskattad inköpsvolym beräknas till:
Område 1            5 500 000 kronor per år
Område 2            1 500 000 kronor per år
Område 3            2 000 000 kronor per år
Område 4            3 000 000 kronor per år
Kunden garanterar inga volymer. Leverantören är skyldig att leverera kundens verkliga behov.
Område 2 - Verksamhetsresor med Specialfordon
Del nr: 2
Område 3 - Verksamhetsresor med mindre buss
Del nr: 3
Område 4 - Verksamhetsresor med större buss
Del nr: 4