277062-2019 - ResultatSverige-Uppsala: Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Inkontinensmaterial
Referensnummer: VF2018-0007
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Blöjor, bindor, hygienunderlägg mm.
Upphandlingen
Upphandlingens referensnummer och benämning är: VF2018-0007 Inkontinensmaterial
Upphandlingen avser ramavtal och omfattar följande produkter:
Blöjor
Inkontinensskydd; olika
Binda; förlossning, sanitet
Fixeringsbyxor
Underkläder/byxa
Badbyxor
Hygienunderlägg
Kuvösunderlägg
Lakans skydd
Madrass skydd
Vissa engångs- andra flergångsprodukter
Upphandlingens värde för 12 månader uppskattas till 60 000 000kr dock kan inga volymer garanteras.
Avtalsperiod
Avtalets beräknade startdatum: 2020-01-01
Avtalets beräknade slutdatum: 2022-12-31
Avtalslängden är 36 månader med möjlighet till 1 st förlängningsoptioner à 12 månader.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33100000 Medicinsk utrustning, 33140000 Medicinska förbrukningsartiklar, 33141621 Inkontinensset
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen