277095-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Stenungsund: Social omsorg med inkvartering
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Socialt Boende 2023 för samverkande kommuner
Referensnummer: 2023-466
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85311000 Social omsorg med inkvartering
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingens mål är att förse Beställarna (Ale kommun, Kungälvs kommun, Lilla Edets Orust kommun, Stenungsunds kommun och Tjörns kommun) med ramavtalsleverantörer som kan erbjuda olika former av socialt boende under avtalstiden.
Upphandlingen är indelad i två olika kategorier, boende med stöd samt boende utan stöd.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Allmän orientering
Stenungsunds kommun (nedan kallade "beställaren") genomför en upphandling avseende Socialt Boende 2023 för samverkande kommuner. Beställaren inbjuder anbudsgivare, nedan kallad leverantör, att lämna anbud i enlighet med detta upphandlingsdokument.
För information om respektive samverkande kommun, se respektive hemsida;
Stenungsunds kommun
Orust kommun
Tjörns kommun
Lilla Edets kommun
Ale kommun
Kungälvs kommun
Objekt och omfattning
Ramavtalet omfattar nedan kategorier indelat i olika boendeformer:
Kategori 1.
Boende med stöd, indelat i tre olika boendeformer:
Jour-/akut/motivationsboende (i text ej krav på drogfrihet)
Stöd-/habiliteringsboende
Träningsboende
Ramavtalet Boende med stöd är ett myndighetsbeslut och riktar sig till personer, från 21 år, som lever i hemlöshet med sociala problem, medicinska-/psykosociala problem, missbruksproblem eller samsjuklighet och som har särskilda svårigheter att få en bostad på den öppna bostadsmarknaden. De är därför i behov av insatser från kommunen i form av boende med stöd.
Stödet ska utformas så att det stärker personens resurser att leva ett självständigt liv med ett eget, eller mer självständigt, boende. Det stöd som ska erbjudas har inte betydande vårdinslag vilket medför att det inte krävs tillstånd från Inspektionen för vård och omsorg (IVO) för efterfrågad tjänst.
Ramavtalet är ett avtal utan volymförpliktelser.
Verksamhet som berör ramavtalsområdet kan bedrivas av Beställarna i egen regi. I sådana fall är ramavtalet att betrakta som ett komplement till den egna verksamheten.
Observera att det kan finnas redan gällande avtal för verksamhet som berör ramavtalets område. Dessa avtal upphör inte att gälla i anledning av detta ramavtal.
Kategori 2
Boende utan stöd, två olika boendeformer:
Lägenhet (jourlägenhet)
Vandrarhem, camping och pensionat
Ramavtalet Boende utan stöd riktar sig till personer, från 21 år, som blivit hemlösa av olika skäl. För dessa personer har det inte framkommit att det finns behov av någon form av stöd i boendet.
Placerande förvaltning har kontakten och planerar tillsammans med den enskilde vidare mot andra boendelösningar.
Upphandlingsdokumentet består av följande bifogade filer:
Bilaga 1, PUB-avtal (respektive kommun tar beslut om det ska användas)
Bilaga 2, Dokumentationsformulär
Bilaga 3, Pris
Bilaga 4, 3.6 Företagspresentation
Placeringsavtal Kategori 1. Boende med stöd
Placeringsavtal Kategori 2. Boende utan stöd