Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
DIS Manuell/motormanuell skötsel av natur- och kulturmiljöer
Referensnummer: 512-428-2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 77314000 Markskötsel
II.1.4.
Kort beskrivning
Länsstyrelsen Skåne bjuder in till ansökan om deltagande i ett dynamiskt inköpssystem s.k. DIS gällande manuell/motormanuell skötsel av natur- och kulturmiljöer.
Uppdraget innebär slåtter, restaureringsarbetet och röjning i marker med höga naturvärden som inte sköts genom avtal med markägare/arrendatorer eller genom andra avtal. DIS:et kommer att ha en avtalslängd på åtta år.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 77310000 Plantering och skötsel av grönområden, 77312000 Ogräsröjning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen