277166-2017 - ResultatSverige-Sollefteå: Försäkrings- och pensionstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Pensionsadministration och försäkring.
Referensnummer: UH-2016-120
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
66500000 Försäkrings- och pensionstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med upphandlingen är att teckna avtal med en leverantör som kan åta sig uppdraget att utföra de pensionsadministrativa tjänster och den försäkringslösning som beskrivs i underlaget.
Målet med upphandlingen är att få en rationell pensionsadministration med kvalitet och med flexibilitet för beställarens pensionshandläggare, god service för de anställda och beställarens pensionstagare samt en god försäkringslösning.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen