Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Efterannons: Tvätt och textilservice 2017 Mora, Älvdalen, Rättvik och Vansbro MK UH 2016/00074.
Referensnummer: MK UH 2016/00074
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 98310000 Tvätt- och kemtvättstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Efterannons: Mora kommuns Inköpscentral inbjuder leverantör att lämna anbud i upphandling av ramavtal för tvätt och textilservice; cirkulationstextilier och personalkläder till Mora, Älvdalen, Rättvik och Vansbro kommuner.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 18100000 Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör, 18110000 Arbetskläder för män, 18300000 Klädesplagg, 18310000 Underkläder, 39512000 Sänglinne, 39512100 Lakan, 39512200 Påslakan, 39512500 Örngott, 98311000 Tvättinsamling, 98311100 Tvätthantering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen