277201-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Reparation och underhåll
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av Service och Underhåll till Polismyndighetens Fjällradiosystem A563.704/2017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50000000 Reparation och underhåll
II.1.4.
Kort beskrivning
Polisen ansvarar för fjällräddning och hjälptelefoner (fjällradio) i den svenska fjällkedjan. Det finns ca 115 hjälptelefoner fördelade mellan Dalarna, Jämtland, Västerbotten och Norrbottens län och till de flesta är det ej farbar väg.
Målet med upphandlingen är ett teckna ett nytt avtal avseende service och underhåll för hjälptelefonerna samt tillhörande infrastruktur (master, solpaneler, gateways, batterier etc).
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 2 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
50333200 Reparation och underhåll av radiotelefoniapparatur, 50333000 Underhåll av radiokommunikationsutrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen