Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konferens- och evenemangstjänst
Referensnummer: 17/138
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 79950000 Tjänster för organisering av utställningar, mässor och kongresser
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser att resultera i ett ramavtal för konferens- och evenemangstjänst. Upphandlingen omfattar att tillhandahålla konferens- och evenemangstjänster vid konferenser och evenemang som anordnas av MSB och att i samband med avrop av en konferens- och evenemangstjänst också genomföra gruppresebokningar. MSB ska vid avropstillfället kunna nyttja evenemangstjänster helt eller delvis beroende på evenemangets upplägg och MSB:s vid tillfället egna tillgängliga resurser.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 63500000 Tjänster utförda av resebyråer, utflyktsarrangörer och turistbyråer, 63510000 Resebyråtjänster och liknande tjänster, 79952000 Evenemang
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen