277246-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Uppsala: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal IT konsulter programvaror och tjänster inom området Ekonomi- och verksamhetsstyrning samt ekonomisk redovisning
Referensnummer: 423-1094/2022
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalet gäller IT-konsulter och insatser inom området Ekonomi- och verksamhetsstyrning samt ekonomisk redovisning. Kompetensen ska vara fokuserad på affärssystem i allmänhet och UNIT4 ERP i synnerhet. Affärssystemet ska också ses, förvaltas och utvecklas i sin verksamhetskontext vilket innebär samverkan med andra system för bästa möjliga värde för SGU. IT-konsulter inom detta ramavtal är en viktig del i att möjliggöra en effektivisering av processer inom hela ramavtalsområdet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 14 400 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72240000 Systemanalys och programmering, 72260000 Programrelaterade tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppskattat antal timmar under ramavtalstiden är 12 000. Angivna timmar är inte en garanti utan endast en uppskattning vilket innebär att timmarna kan variera över år, det kan även bli mindre eller mer.
Det största omfattande förändringsarbetet kommer att ske under de första två ramavtalsåren. Under den perioden uppskattar myndigheten att det primärt kommer att avropas applikationskonsulter och lösningsarkitekter. Till viss del också teamledare och testledare baserat på det förändringsarbete som drivs fram av applikationskonsulter och lösningsarkitekter.
Under de kommande ramavtalsåren kan ännu inte uppskattas vilken fördelning som kommer att vara aktuell mellan de olika definierade rollerna.
Avtalet omfattar perioden augusti 2022 - augusti 2022. Avtalet kan förlängas 1 + 1 år med oförändrade villkor på Beställarens begäran.
Ramavtalet är inte exklusivt för ramavtalsaleverantörerna, SGU förbehåller sig rätten att upphandla liknande tjänster som ett specifikt projekt.