2. Förfarande
Förfarande
Titel: Totalentreprenad i partnering - renovering av Vattenpalatset, Lerum
Beskrivning: Lerums kommun upphandlar en entreprenör för en totalentreprenad i partnering för renovering av Vattenpalatset, Lerum. Vattenpalatset byggdes 1988 men har under de senaste åren dragits med flera olika problem. Därför har beslut fattats om att renovera Vattenpalatset och som ett led i det arbetet genomförs denna entreprenadupphandling. Syftet med renoveringen är att livstidsförlänga anläggningen och säkra den framtida driften med färre driftstörningar. Målet är att Vattenpalatset fortsätta ska vara en viktig mötesplats för kommunens invånare.
Intern identifierare: SBN24.19
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
Ytterligare klassificering (cpv): 45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45210000 Byggnadsanläggning, 45212000 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader för fritidsaktiviteter, idrott, kultur, inkvartering och restaurangverksamhet, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000
Titel: Totalentreprenad partnering - renovering Vattenpalatset, Lerum