277413-2016 - ResultatSverige-Borlänge: Bygg- och anläggningsarbeten för bostäder
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kv. Solen Meteorgatan 9 och 17 Nybyggnad av flerbostadshus.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Projektering och utförande
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Borlänge.
Nuts-kod SE312 Dalarnas län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Nybyggnad av flerbostadshus med c:a 34 lägenheter i 2 byggnader med loftgångar.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
45211100 Bygg- och anläggningsarbeten för bostäder, 45210000 Byggnadsanläggning, 45211341 Byggnation av lägenheter, 45262300 Betongarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45420000 Snickerimonteringar, 45430000 Golvbeläggning och väggbeklädnad, 45442100 Målning, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.