27743-2021 - Frivillig förhandsinsynSverige-Stockholm: Medicinsk utrustning
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ablationskatetrar för behandling av hjärtarytmi
Referensnummer: K 2021-0455
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33141200 Katetrar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ablationskatetrar för behandling av hjärtarytmi med befintlig utrustning. Ett ramavtal på 10 månader med möjlighet att förlänga det 2 gånger om maximalt 4 månader vardera gången. Maximal avtalstid är således 18 månader.
I närtid kommer vi att inleda en öppen upphandling av alla produktkategorier inom detta behandlingsområde med ambitionen att vara färdiga inom 10 månader. För det fall att upphandlingen inte skulle vara klar då finns det två förlängningsmöjligheter.