277459-2020 - Frivillig förhandsinsynSverige-Vänersborg: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
IT-systemet LifeCare/Procapita
Referensnummer: SOC 2008/206
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Vänersborgs kommun avser att genom ett förhandlat förfarande utan föregående annonsering men med meddelande om förhandsinsyn ingå avtal med Tieto Sweden AB (556052-7466) avseende support, underhåll och uppgraderingar av verksamhetssystemet Procapita/Lifecare.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72211000 Programmering av system- och användarprogram
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Avtal avseende support, underhåll och uppgraderingar av verksamhetssystemet Procapita/lifecare. Avtalstid 4 år, därefter möjlighet till ettåriga förlängningar.