277463-2025 - Resultat
Sverige – Optikertjänster – Synundersökningar och bildskärmsglasögon
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelSynundersökningar och bildskärmsglasögon
BeskrivningArbetsgivaren har skyldighet att tillhandahålla regelbundna synundersökningar och särskilda arbetsglasögon, som är utprovade för bildskärmsarbete, om synundersökning visar att sådana behövs och att glasögon för normalt bruk inte kan användas. Se AFS 2023:11, 3 kap, 14 § Då Regionens medarbetare är lokaliserade över hela länet efterfrågar vi leverantör som är lokaliserad på någon eller flera av orterna Kungsbacka, Varberg, Falkenberg och/eller Halmstad.
Intern identifierareRS241693
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 85160000 Optikertjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 33734000 Glasögon
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000