277470-2018 - ResultatSverige-Kiruna: Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Övertagande av avfallshämtning inom Kiruna kommun
Referensnummer: 2018-013
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Inhämtning av brännbart avfall och matavfall från hushåll och verksamheter i Kiruna kommun
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90500000 Avfallstjänster, 90511000 Sophämtning, 90511200 Hämtning av hushållssopor, 90511300 Insamling av avfall
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen