Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Sponsring av material till Vasamuseets Stötta Vasa projekt
Referensnummer: 2.4-2023-770
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 44210000 Konstruktioner och konstruktionsdelar
II.1.4.
Kort beskrivning
Statens maritima och transporthistoriska museer har för avsikt att upphandla sponsring av stålrör och stålbalkar till Vasamuseets projekt "Stötta Vasa". Projektet Stötta Vasa syftar till att ge skeppet Vasa en nytt stödsystem, vilket är en förutsättning för det framtida bevarandet av skeppet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 44212240 Balkar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen