277504-2021 - Frivillig förhandsinsynSverige-Strängnä: System- och stödtjänster
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Underhåll, support och konsultstöd avseende beslutsstödsystemet Hypergene
Referensnummer: 1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72250000 System- och stödtjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Strängnäs kommun har, efter genomförandet av ett förhandlat förfarande utan föregående annonsering och denna frivilliga förhandsinsyn, för avsikt att ingå avtal med Hypergene AB avseende support, underhåll och konsultstöd för beslutsstödsystemet Hypergene.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Strängnäs kommun har, efter genomförandet av ett förhandlat förfarande utan föregående annonsering och denna frivilliga förhandsinsyn, för avsikt att ingå avtal med Hypergene AB avseende support, underhåll och konsultstöd för beslutsstödsystemet Hypergene. Hypergene har integrerats med ett antal av kommunens övriga system. En förutsättning för att programvaran ska fungera i kommunen är att det görs kontinuerliga versionsuppdateringar och felrättningar. Då efterfrågade tjänster av tekniska skäl och på grund av ensamrätt endast kan tillhandahållas av en leverantör tillämpas förhandlat förfarande utan föregående annonsering.