277575-2018 - ResultatSverige-Göteborg: Utvärderingskonsulttjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Utvärdering av försöksverksamhet gällande samverkan kring praktiknära forskning
Referensnummer: EUI 17 082
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79419000 Utvärderingskonsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Göteborgs universitet, Karlstads universitet, Uppsala universitet och Umeå universitet har fått i uppdrag av regeringen att under perioden 2017-2021 bedriva en försöksverksamhet med samverkan kring praktiknära forskning. Upphandlingen omfattar uppdraget att utvärdera den pågående försöksverksamheten. Utvärderingen ska göras i relation till de mål för försöksverksamheten som identifieras i regeringsuppdraget och som preciseras och konkretiseras i de ansvariga universitetens avsiktsförklaring. Utvärderingen ska beskriva och analysera de processer och åtgärder som de ansvariga universiteten vidtar tillsammans med skolhuvudmännen inom försöksverksamhetens ram, och i vilken grad de är ändamålsenliga för att uppnå försöksverksamhetens målsättningar.
Delrapporter ska levereras senast den 31 januari 2019, 31 januari 2020 och 31 januari 2021. Slutrapport ska levereras senast den 31 januari 2022.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Göteborgs universitet, Karlstads universitet, Uppsala universitet och Umeå universitet har fått i uppdrag av regeringen att under perioden 2017-2021 bedriva en försöksverksamhet med samverkan kring praktiknära forskning.
Upphandlingen omfattar uppdraget att utvärdera den pågående försöksverksamheten. Utvärderingen ska göras i relation till de mål för försöksverksamheten som identifieras i regeringsuppdraget och som preciseras och konkretiseras i de ansvariga universitetens avsiktsförklaring.
Om upphandlingen.
De ansvariga universiteten, genom Göteborgs universitet, efterfrågar en utförare till uppdraget att utvärdera den pågående försöksverksamheten. Utvärderingen ska göras i relation till de mål för försöksverksamheten som identifieras i regeringsuppdraget och som preciseras och konkretiseras i de ansvariga universitetens avsiktsförklaring. Utvärderingen ska beskriva och analysera de processer och åtgärder som de ansvariga universiteten vidtar tillsammans med skolhuvudmännen inom försöksverksamhetens ram, och i vilken grad de är ändamålsenliga för att uppnå försöksverksamhetens målsättningar. Vidare ska utvärderingen ske parallellt med försöksverksamhetens genomförande och ha såväl formativ som summativ karaktär.
Utvärderingens formativa karaktär består i att utföraren ska komma med löpande återkoppling till de ansvariga universiteten. Konkret sker det genom att utföraren regelbundet ska delta på möten med den nationella samordningsgrupp som de ansvariga universiteten bildat för samordning av försöksverksamheten. Utvärderingens summativa karaktär består i att skriftligen summera resultat av utvärderingen dels i årliga delrapporter, dels i en slutrapport. Det är av vikt att utvärderingen ses som en del av den kommunikation avseende försöksverksamheten som universiteten har regeringens uppdrag att ansvara för under genomförandet. Delrapporter och slutrapport ska vara av resonerande karaktär och möjliga att kommunicera med en bred publik.