277581-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Reparation av fartyg – Varvsrelaterade tjänster
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelVarvsrelaterade tjänster
BeskrivningUpphandlingen avser ramavtal för varvsrelaterade tjänster. Det kan vara planerade såväl som oplanerade och omfatta underhåll, reparationer, nyinstallationer, modifieringar och livstidsförlängningar med mera av beställarens fartyg och visst underhåll av kommunens färjelägen. Även mottagande och omhändertagande av slugde och spillolja ingår. Ramavtal kommer att tecknas med en leverantör.
Intern identifierareÖRAB 2024/7
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 50241100 Reparation av fartyg
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000