277622-2017 - ResultatSverige-Landvetter: Snöröjning
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Snöröjning Arlanda och Bromma.
Referensnummer: SDA-2017-00357
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90620000 Snöröjning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling avser snöröjning och snötransporter på Stockholm Arlanda Airport och Bromma Stockholm Airport.
Stora mängder skottad snö skall transporteras bort till angiven plats.
Arlandas snöröjningsyta är drygt 2 000 000 m².
Bromma motsvarar en yta på ca 100 000 m².
Avtalstid är 3 år + option på 36 månader.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen