277663-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Umeå: Företagshälsovård
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Företagshälsovård
Referensnummer: 19052
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85147000 Företagshälsovård
II.1.4.
Kort beskrivning
Umeå Kommun, Vindelns Kommun (inklusive bolag), Vännäs Kommun (inklusive bolag), Bjurholms Kommun samt Umeå pastorat upphandlar gemensamt företagshälsovård, härefter benämns de istället kommunen.
Uppdraget omfattar stöd till köparens systematiska arbetsmiljöarbete, arbetsanpassning och rehabilitering av kommunens totalt ca 14 000 anställda. Avtalet uppskattas till ett värde av 16 miljoner kronor/år. Uppdraget omfattar att bistå parterna i att främja hälsa, förebygga och undanröja hälsorisker på arbetsplatserna samt bistå oss i sjukskrivningsprocessen och i rehabiliteringsarbetet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 64 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen