Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Verksamhets- och systemstöd för storkök
Referensnummer: KS-2020-403
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72212330 Programvaruutvecklingstjänster för schemaläggning och produktivitet
II.1.4.
Kort beskrivning
Östhammars kommun är i behov av att teckna nytt avtal avseende verksamhets- och systemstöd för storkök. Kostdatasystemet (verksamhet) ska hantera kommunens kostplanering för måltidsenheten. Systemet ska ge användaren möjlighet att på ett effektivt sätt planera näringsriktiga matsedlar samtidigt som det ger kommunen full kontroll över ekonomin.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 72212330 Programvaruutvecklingstjänster för schemaläggning och produktivitet
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Östhammars kommun är i behov av att teckna ett nytt avtal avseende verksamhetssystem för storkök. Kostdatasystemet ska hantera kommunens hela kostplanering.