Ytterligare upplysningar kan erhållas från ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Vinterväghållning
Referensnummer: UH-2023-142
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90620000 Snöröjning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen kommer att avse vinterväghållning och sandupptagning. Uppdraget ska genomföras först och främst i Märsta, Valsta och Rosersberg områden. Leverantören kommer att utföra uppdraget under vinter halvåret, vilket är från och med november till och med mars.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 20 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 90620000 Snöröjning, 34921000 Utrustning för väghållning, 44113910 Material för vinterväghållning, 45233141 Väghållning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen